
Мета: ознайомити учнів з українським фольклором, природою, інформацією
про “7 чудес України”; сприяти глибшому вивченню історії
українського народу, його традицій, звичаїв; прищеплювати любов до
державних символів України; виховувати почуття патріотизму
національної гордості та любові до Батьківщини.
Обладнання: аудіо записи пісень, відеоролики, мультимедійна техніка,
виставка малюнків “Єдина Україна”, “Подорожуємо Україною”.
Тип уроку – урок-подорож.
Хід уроку
І Організація учнів до уроку
- Дорогі діти, ви стали на цілий рік старші і сьогодні знову прийшли у свій клас, зустрілися з друзями, тож помандруємо у світлу і чарівну країну, де здобувають нові знання, вчаться жити і дружити. А девізом до нашого уроку стануть такі рядки:
У всіх людей одна святиня.
Куди не глянь, де не спитай
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж чужий в пустині рай.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, - без Батьківщини.
- Давайте привітаємо один одного в рідній школі з Днем Знань гарною українською піснею.
(Звучить пісня “Це край де я родилась і живу”)
- Ви прослухали пісню. Про що співається в ній?
ІІ Оголошення теми уроку
- Погляньте на карту України – це карта нашої Батьківщини. В кожному її куточку живуть сім’ї, батьки і діти, дідусі й бабусі у своїх власних будинках в місті чи в селі, але всі ми живемо в одній державі – в Україні, яка є для нас спільним домом, єдиною країною. На якій би мові ми не розмовляли – ми є діти одної землі, спільної України.
- Сьогодні наш урок – це урок патріотизму, єдності українського народу тема якого “Україна - єдина країна”.
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів
- Діти, скажіть, будь ласка, а з чим у вас асоціюється назва “України”?
- Україна асоціюється з…(квітами, піснями, природою, Т.Шевченком).
- Сьогодні, як ніколи, доречними будуть слова великого сина української землі – Тараса Григоровича Шевченка.
Учень.
Свою Україну любіть
Любіть її… во время люте,
В останню тяжкую мінуту
За неї Господа моліть.
Розкуйтеся, братайтеся!
У чужому краю
Не шукайте, не питайте
Того, що немає
І на небі, а не тілько
На чужому полі.
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля.
Нема на світі України,
Немає другого Дніпра…
ІV Основна частина
1-ША ЗУПИНКА
- Наша країна знаменита не тільки видатними людьми, а й піснями, народними танцями, чарівними куточками природи. Прийшов час здійснити уявну подорож по нашій Україні та ознайомитись з її відомими місцями.
- У 2008 році було проведено соціологічне опитування серед українців, які об’єкти вони вважають одним із семи чудес України. І визначено ці національні пам’ятки.
(Учні переглядають ролик “7 чудес України”)
2-ГА ЗУПИНКА
- Учні, погляньте на карту. Україна схожа на великого птаха, скажімо на орла. Посередині цього орла – Дніпро тече до Чорного моря.
- А яке ще море відоме в Україні?
(Відповідь учнів)
- Подивіться на птаха згори і побачите сині жилки. То річки України. Які ріки нашої держави ви можете назвати?
(Дніпро, Південний Буг, Дністер, Дунай, Уж, Тиса, Латориця…)
- Час прийшов при згадати і про озера України. Які ви зможете назвати?
(Світязь, Ялпуг, Шелеховське озеро, Синевір).
- А де розташоване озеро Синевір?
- Вашій увазі пропонується відеоролик з цього місця.
( Учні переглядають відеоролик про Синевир)
3-ТЯ ЗУПИНКА
- Наступна наша зупинка це міста України. Які великі міста ви можете назвати?
- Як називається столиця нашої держави?
- (Київ!)
- Так, це місто – герой, гарне воно і в будні, і в свята, в усі пори року. А особливо гарне воно весною, коли запалюють свої свічки каштани.
Головна і найкраща вулиця Києва – Хрещатик. А під землею побудоване метро.
- А які міста сходу вам відомі?
(Учні перераховують)
- Сьогодні на сході України точаться бої, і як не прикро, але там гинуть люди, виборюючи свободу нашої землі.
- Давайте послухаємо молитву за Україну!
(Звучить молитва “Боже великий, єдиний…”)
4. Цитати про Батьківщину
Забудеш рідний край – твоє всохне коріння. П.Тичина
Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину. В. Симоненко
В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля. Т.Шевченко
Батьківщина без нас обійтися може, ми ж без неї – ніщо.
В.Сухомлинський
5. Державні символи України
- Які державні символи України вам відомі?
(Відповіді учнів)
- Наша подорож Україною завершується і ми ще раз переконалися, що Україна – єдина. Кожен, хто живе в Україні, повинен пам’ятати, що він громадянин цієї держави, і від кожного залежить яке життя ми в ній побудуємо. Ми повинні вчитися любити свою землю, свій народ.
Сьогодні на сході України точаться бої, і на превеликий жаль гинуть люди. Зараз я прошу встати і вшанувати загиблих воїнів хвилиною мовчання та виконати гімн України.
V Підсумок уроку
У карпатському краї,
Чи в луганських степах,
Де б ти не жив – ми родина!
Горда, незламна
І нездоланна -
Єдина для всіх Україна!
- На завершення бажаю всім присутнім здоров’я, миру та добра!
|